لباس کار ضد حریق چیست؟

هنگام وقوع آتش‌سوزی با توجه به وسعت آتش، تیم‌های آتش‌نشانی به سرعت وارد عمل شده و نسبت به انجام عملیات مهار آتش و نجات آسیب‌دیدگان احتمالی اقدام می‌کنند.

لباس آتش‌نشانی مناسب و مطمئن از مهم‌ترین تجهیزاتی است که هر آتش‌نشان برای این‌که در حین عملیات دچار آسیب جسمی نشود، باید به آن مجهز باشد. لباس ضد حریق بهترین انتخاب برای عملیات‌های سخت آتش‌نشانی است که می‌توانید آن را از طریق سایت ایران دوکا به صورت آنلاین خریداری کنید. اگر می‌خواهید پاسخ سوالاتی مثل لباس ضد حریق چیست؟ و کاربرد و فواید ضد حریق چیست؟ را بدانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

لباس ضد حریق چیست؟

این لباس محافظتی خاص که به آن لباس ضد حریق یا مقاوم به آتش نیز گفته می‌شود ، تنها یک لباس محافظتی نیست و شامل لوازم جانبی دیگری هم می‌شود که در زیر به آن‎ها اشاره کرده ‎ایم:

 • دستکش
 • چکمه
 • کلاه ایمنی

نماد FR به خصوصیات مقاومت در برابر آتش یا شعله و خصوصیات حرارتی لباس‌ها اشاره دارد.

پارچه این لباس در مقابل سوختن یا ذوب شدن در اثر حریق مقاوم است و حتی بعد از حذف منبع احتراق خود به خود خاموش می‌شود. برای تهیه لباس ضد حریق اصولا دو نوع پارچه به کار می‌رود که با عنوان پارچه FR ذاتی یا عمل‌آوری‌شده از هم متمایز هستند.

پارچه نوع اول، پارچه‌ای طبیعی یا مصنوعی است که عمل‌آوری آن با ترکیبات مواد شیمیایی ضد حریق صورت می‌گیرد. این عمل باعث می‌شود پارچه‌ نسبت به آتش مقاوم شود. اما پارچه‌های ذاتا FR از الیافی ساخته شده‌اند که در برابر آتش مقاوم است و این مقاومت با مهندسی ترکیبات بازدارنده در ساختار مولکولی الیاف ایجاد شده است. شیوه‌ای که به یک تغییر شیمیایی دائم در هسته تو خالی الیاف منجر شده و باعث تولید پارچه‌ای کاملا جدید با مشخصات FR می‌شود.

مقاله پیشنهادی: “لباس ایمنی آتش نشانی چیست؟ (رنگ، مفهوم و اجزای آن)”

با این‌ همه، عواملی مثل بافت، ساختار، وزن و استحکام پارچه یا مواد بازدارنده‌ای که در عمل‌آوری پارچه استفاده شده بر کیفیت مقاومت هر نوع پارچه در برابر آتش، تأثیر می‎ گذارد.

به همین دلیل ارزیابی شیوه مقاومت پارچه با لباس FR در برابر حریق به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. در ادامه بعضی از این فاکتورها را برای شما بیان خواهیم کرد.

 • کیفیت ساختار پارچه
 • کیفیت الیاف مصرفی برای تولید پارچه
 • مقاومت بازدارنده‌های ضد حریقی که در عمل‌آوری پارچه مورد استفاده قرار گرفته است.
 • اقدامات مراقبتی و احتیاطی زمان شستشو و خشک‌شویی این لباس‌ها

پنبه نسوز یا آزبست که در برابر آتش مقاومت زیادی دارد یکی از موادی است که در تولید لباس نسوز استفاده می‌شود. آزبست، ترکیبی از سیلیکات‌های معدنی، مانند سیلیکات منگنز و سیلیکات آهن است با ترکیبات پیچیده الیافی و کریستالی. جنس کولار آلومینیومی لایه خارجی و پوشش روی لباس نسوز، خاصیت آینه بودن دارد و موجب انعکاس پرتو و تشعشعات حرارتی و جذب گرما خواهد شد.

انواع لباس ضد حریق

به طور کلی دو نوع لباس ضد حریق وجود دارد که در ادامه شرح مختصری از هر کدام را برایتان خواهیم نوشت.

مقاوم در برابر حرارت

اصولا این لباس را از چند لایه، از جنس آزبست و با رویه آلومینیومی تهیه می‌کنند. کارگران شاغل در قسمت کوره مراکز صنعتی و یا اماکنی با حرارت بالا از این لباس استفاده می‌کنند.

مقاوم در برابر شعله

با این لباس که وزنی بین ۷ تا ۱۲ کیلوگرم دارد و از سه لایه تشکیل شده می‌توان مستقیم وارد شعله آتش و عملیات اطفاء حریق را انجام داد.

کاربرد لباس ضد حریق

لباس ضد حریق (FR) برای مقابله با یکی از جدی‌ ترین خطرات کارگران به خصوص افرادی که در صنعت تولید برق مشغول هستند، ساخته شده است. این لباس جزئی از تجهیزات محافظت شخصی (PPE) است و باید بدون هزینه در اختیار کارکنانی که در معرض شعله‌های آتش یا قوس‌های الکتریکی نظیر جرقه‌های پرتابی در حین جوشکاری هستند، قرار بگیرد. فواید ضد حریق این لباس را به یکی از مهم‎ترین ابزار ایمنی برای کارکنان مشاغل پرخطر به خصوص آتش ‎نشان‎ ها تبدیل کرده است.

نکاتی مهم درباره کاربرد لباس ضد حریق

 • از لباس ضد حریق اصولا باید در فضای باز استفاده کرد.
 • به تعداد افرادی که لباس ضد حریق پوشیده‌اند و مشغول عملیات هستند باید در خارج از محیط هم افرادی این لباس را پوشیده و آماده باشند.
 • لباسی که زیر لباس ضد حریق می‌پوشیم باید از جنس نخ باشد.
 • در صورت بروز ناراحتی‌های شاخص فرد باید فورا محل عملیات را ترک کند.
 • فردی که لباس را می‌پوشد حتما باید آتش‌نشان حرفه‌ای باشد.
 • اگر لباس ضد حریق در حین عملیات پاره شد باید خیلی سریع محل را ترک کرده و لباس را تعویض کنیم.

سایت ایران دوکا با امکان بررسی قیمت و مطالعه درباره وسایل و ابزار ایمنی راهی آسان برای خرید آنلاین لباس ضدحریق است. شما در این سایت می‎توانید به راحتی ابزار ایمنی خود را خریداری کنید و از کیفیت آن مطمئن باشد.

سخن نهایی

در زمان وقوع حریق آتش‌نشان‎ ها به سرعت وارد عمل می‎شوند و اقدام به مهار آتش و نجات آسیب‌دیدگان حادثه می‎کنند. داشتن تجهیزات ایمنی برای کسانی که به دل خطر می‎زنند اهمیت زیادی دارد. لباس آتش‌ نشانی مناسب و مطمئن یکی از تجهیزاتی است که می‎تواند از آسیب‎ های جسمی این افراد جلوگیری کند.

شما می‎توانید از طریق سایت ایران دوکا اقدام به خرید آنلاین لباس ضد حریق کنید، این لباس انتخابی مناسب برای عملیات‌های سخت آتش‌نشانی است که در این مقاله اطلاعاتی پیرامون این که لباس ضد حریق چیست؟ و فواید و کاربرد آن ارائه دادیم.

150 150 مدیریت

دیدگاهی بنویسید

محصولات بیمارستانی

روپوش پزشکی مردانه و زنانه

روپوش پرستاری مردانه و زنانه

روپوش پرسنلی مردانه و زنانه

ست بلوز شلوار بیمار

روپوش آزمایشگاهی اتاق عمل

گان جراحی

رول ملحفه

حوله یکبار مصرف

تجهیزات ایمنی

کفش کار

کفش اداری

کلاه ایمنی

دستکش

انواع ماسک

انواع عینک

گوشی

کلیه لوازم ایمنی مورد نیاز

تیشرت های فروشگاهی و خدماتی

تیشرت پنبه و پلی استر پنبه

تیشرت جودون

سوئیشرت

تیشرت یقه گرد – یقه 7 – یقه اسکی

تیشرت آستین بلند – آستین کوتاه – نیم آستین – بی آستین – تیشرت جیب دار

محصولات اداری

مانتو شلوار اداری بانوان

کت و شلوار سازمانی آقایان

یونیفرم مدارس

البسه نگهبانی و حراست

اورکت پرسنلی

یونیفرم نیروهای نظامی

محصولات تبلیغاتی

کاپشن تک

کاپشن شلوار

دوبنده

تیشرت

کلاه فلامنت

کلاه کتان

انواع حوله دست

سایر موارد

محصولات رستورانی – هتلی

البسه پرسنل رستورانی و کافی شاپ و هتلی(سنتی – مد روز)

البسه تیم خدماتی ، آشپزی

انواع پیشبند سرآشپز

آستین یکبار مصرف

انواع کلاه آشپزی

محصولات کارگری

کاپشن شلوار صنعتی با طرحهای متنوع

البسه آتش نشانی

روپوش کار مشاغل فنی راهداری

لباسکار سرهمی

اورکت صنعتی

جلیقه خبرنگاری و خدماتی

دوبنده

محصولات مهندسی

کاپشن شلوار مهندسی

کاپشن ضد آب عملیاتی

لباسکار یکسره مهندسین تاسیسات

جلیقه کتان مهندسی

اورکت مهندسی

دوبنده